Sobota 04.05.2024

informacje czytelnictwo nowości galeria regulamin Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa aforyzmy archiwum

rok szkolny 2021/2022

Niestety nasza szkoła nie została zakwalifikowana do objęcia wsparciem finansowym w ramach Priorytetu 3 "Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych" Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 - 2025.

Biblioteka szkolna w październiku 2021 roku złożyła wniosek na rok następny w programie „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa  2.0 na lata 2021-2025”. Czekamy na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

W roku szkolnym 2018/2019 Szkoła Podstawowa nr 23 przystąpiła do programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Narodowy  Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020”.

Celem tego programu jest m.in. wzmocnienie zainteresowań  i aktywności czytelniczej uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa, wzmacnianie potencjału i roli bibliotek szkolnych i pedagogicznych, a także uatrakcyjnienie księgozbiorów bibliotek poprzez zakup nowości wydawniczych.

Za pieniądze pozyskane z programu /na kwotę 15.000 zł./ do biblioteki szkolnej zakupiono książki, które nie są podręcznikami.

Zostały one wybrane na podstawie zainteresowań czytelniczych uczniów.

Książki te swoją fabułą mają rozbudzać ciekawość młodego czytelnika otaczającą go rzeczywistością i inspirować do twórczego działania.

Podstawowym rezultatem programu ma być trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem. Aby tak się stało muszą doświadczyć przyjemności z czytania, odkryć w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie, rozwijania zdolności i zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu.

Nie ulega wątpliwości, że rola rodziców w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dziecka jest ogromna. To właśnie rodzice są osobami, z którymi dziecko identyfikuje się szczególnie silnie i ich zachowania, a więc i stosunek do książek, są naturalnie naśladowane. Informując  o tym, chcemy jednocześnie zachęcić Państwa do pokazania dzieciom przyjemności płynącej z czytania i kształcenia w nich nawyku sięgania po książkę.