Sobota 27.04.2024

Program i regulamin pracy Świetlicy Szkolnej Jadłospis

Świetlica i stołówka szkolna

Program i regulamin pracy Świetlicy Szkolnej

Świetlica szkolna jest jedną z najbardziej popularnych pozalekcyjnych form opieki nad uczniem. Stanowi bardzo ważne (wspomagające zabiegi rodziców i nauczycieli klasowych) ogniwo w systemie opiekuńczo-wychowawczym szkoły. Z działalności świetlicy w naszej szkole korzystają przede wszystkim najmłodsi uczniowie klas I-III przez kilka godzin dziennie, potrzebujący pomocy i wszechstronnej opieki. Dlatego naszą ofertę kierujemy głównie do nich i ich rodziców.

W świetlicy staramy się wychować życzliwego, aktywnego, tolerancyjnego dla innych i wymagającego wobec siebie młodego człowieka. Wszelkie działania wychowawcze zmierzające do osiągnięcia tego celu opieramy przede wszystkim na dobrych stosunkach interpersonalnych między wychowawcami a wychowankami i innymi pracownikami szkoły oraz rodzicami.

W postępowaniu wobec wychowanków kierujemy się następującymi zasadami:
    Życzliwością, zainteresowaniem sprawami wychowanków, poszanowaniem godności, otwartością i wzajemnym szacunkiem.

W zakresie opieki bierzemy odpowiedzialność za powierzone nam dzieci:

• czuwamy nad zdrowiem, bezpieczeństwem i dobrym samopoczuciem dzieci,
    • udzielamy pomocy i rady w każdej sytuacji, która przysparza im trudności,
    • zapewniamy dożywianie w formie obiadów,
    • organizujemy czynny i bierny wypoczynek dzieci.

Formy realizacji:

• stała opieka nad dziećmi w godzinach 6.00-16.00,
    • opieka nad dziećmi od godziny 6.00 do momentu rozpoczęcia lekcji,
    • opieka nad dziećmi nieuczęszczającymi na lekcje religii,
    • stała dyspozycyjność wychowawców (opieka, organizowanie zajęć),
    • dbałość o estetyczny i atrakcyjny wygląd świetlicy,
    • stałe godziny (11.25 i 12.30) wydawania ciepłych posiłków,
    • spacery, zabawy na powietrzu, zawody sportowe, imprezy rozrywkowe, uroczystości, zajęcia relaksacyjne.

W ramach realizacji programu organizujemy spotkania i uroczystości świetlicowe:

• Dzień Chłopca,
    • Andrzejki,
    • spotkanie z Mikołajem,
    • Jasełka i Wigilię,
    • bal karnawałowy,
    • Dzień Dziewczynek,
    • wiosenne spotkania integracyjne z przedszkolakami i uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Dzieci biorą udział w konkursach międzyświetlicowych oraz konkursach organizowanych w naszej świetlicy.

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ

1.     Świetlica szkolna działa od poniedziałku do piątku w godz. od 6.00 do 16.00

2.     Do świetlicy szkolnej przyjmowani są w pierwszej kolejności uczniowie klas I – III, w tym w szczególności :

- uczniowie rodziców pracujących,

­­­­­          - sieroty,

- uczniowie z  rodzin niepełnych,

- uczniowie z rodzin wielodzietnych.

3. Przyjęcie do świetlicy  odbywa się na podstawie karty zapisu wypełnionej przez  rodziców lub opiekuna prawnego dziecka.

4. Grupą świetlicową opiekuje się wychowawca który prowadzi dziennik zajęć.  Grupę tworzą dzieci z danego rocznika.

5. Godzina wyjścia ze świetlicy ustalana jest przez rodziców indywidualnie na karcie zapisu do świetlicy.

6. Podczas każdorazowego zwolnienia z zajęć świetlicowych uczeń powinien posiadać stosowną informację na piśmie od rodzica lub opiekuna z czytelnym  podpisem i datą.

7.  Wychowawca świetlicy,  który otrzymuje stosowne pismo informujące o  zwolnieniu ucznia ze świetlicy, odnotowuje w dzienniku zajęć nieobecność ucznia. Otrzymane pismo przechowuje w segregatorze z dokumentacją uczniów.

8.  Wychowawca świetlicy może zwolnić ucznia na podstawie telefonu od rodziców, następnie odnotowuje to w dzienniku.

9.  W przypadku opuszczenia przez ucznia świetlicy bez pozwolenia wychowawca  powiadamia rodziców.

10. W przypadku, kiedy ucznia chce odebrać osoba nietrzeźwa, wychowawca powiadamia o tym dyrektora szkoły. Jeżeli istnieje możliwość, zawiadamia innych opiekunów, by odebrali dziecko.

11. Wszelkie uwagi dotyczące świetlicy szkolnej należy zgłaszać bezpośrednio u wychowawcy grupy, kierownika świetlicy lub dyrektora szkoły.

PLAN PRACY ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Główne cele działania:

1. Obserwacja i poznanie dziecka w różnych sytuacjach wychowawczych
    2. Wyrabianie umiejętności prawidłowej komunikacji interpersonalnej
    3. Podmiotowość i empatia
    4. Szacunek dla odrębności i indywidualności
    5. Zdobywanie samodzielnych i grupowych doświadczeń poprzez działanie
    6. Zespolenie ekspresji dzieci z różnymi formami pracy indywidualnej i zespołowej
    7. Współpraca i dialog

Zadania wychowawcze :

1. Wprowadzenie dzieci w świat wartości ogólnoludzkich.
    2. Poznanie i wyrażanie dziecka w różnych formach ekspresji.
    3. Wspomaganie rozwoju wrodzonych możliwości twórczych, intelektualnych.

Formy wykorzystywane w realizacji zadań:

1. indywidualna
    2.  grupowa
    3. zbiorowa
    4.  zróżnicowane, uwzględniające różnice indywidualne pomiędzy wychowankami

Metody pracy:

1.  odkrywanie nowych wiadomości
    2.  przeżywanie różnorodnych treści i wartości
    3.  działania zmierzające do odkrywania samego siebie, akceptacji poprzez samorealizację
    4.  aktywizowanie
    5.  nauczanie

Obszary edukacyjne programu i bloki tematyczne: