Poniedziałek 06.05.2024

    News

    Photogallery

    Sport w szkole

    Szkolne Koło Turystyki Rowerowej

    Szkolne Koło Turystyki Rowerowej
    przy Szkole Podstawowej nr 23 w Bytomiu

    Od roku szkolnego 2016/2017 w SP23 działa Szkolne Koło Tursytki Rowerowej.
    Opiekunem koła jest nauczyciel WF Izabela Pakuła.

    Zapraszam do zapoznania się z regulaminem.

    Regulamin wycieczek rowerowych obowiązujący w realizacji programów wycieczek* rowerowych (*w regulaminie pod hasłem „wycieczka” należy rozumieć wyprawę rowerową, samochodową, kolejową lub spacer przy użyciu techniki Nordick – Walking)

    I. CELE PROGRAMU WYCIECZEK  ROWEROWYCH

    P odstawowym celem koła jest popularyzacja turystyki pieszej i rowerowej, rozwój aktywnej formy wypoczynku w połączeniu
    z aktywnością fizyczną i społeczną. Istotne znaczenie w realizacji wycieczek ma promocja zdrowego stylu życia oraz poznawanie gminy Bytom.

    II. ORGANIZATOR PROGRAMÓW WYCIECZEK

    Szkolne Koło Turystyki Rowerowej przy Szkole Podstawowej nr 23 w Bytomiu pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego.

    III. TERMINY WYCIECZEK

    Wycieczki realizowane zgodnie z opracowanym i przyjętym planem obowiązującym w danym roku szkolnym.

    IV. TRASY WYCIECZEK

    Trasy i program wycieczek, w tym pieszych i rowerowych, wynikające z planu Szkolnego Koła Turystyki Rowerowej przedstawiane są przez Organizatora na stronie internetowej szkoły i są do wglądu przez wszystkie zainteresowane osoby. Wyznaczone trasy wycieczki pieszej i rowerowej odbywa się z uwzględnieniem możliwości fizycznych członków wycieczki i ich wieku.

    V. OPŁATY

    Udział w wycieczce jest bezpłatny, a ewentualne opłaty które należy uiścić dotyczą np. biletów wstępu do muzeum itp.

    VI. WARUNKI UCZESTNICTWA

    1. Warunkiem uczestnictwa w wycieczce rowerowej i pieszej  jest spełnienie wszystkich poniższych wymagań:

     1.1. posiadanie karty rowerowej i znajomość przepisów ruchu drogowego i ich przestrzeganie na trasach wycieczek,

     1.2. posiadanie sprawnego technicznie roweru, a w szczególności sprawnych hamulców i dobrego źródła sygnału dźwiękowego (dzwonka),

     1.3. wyposażenie pojazdu w światło pozycyjne białe z przodu, które powinno być widoczne w nocy z odległości przynajmniej 150 m,

     1.4. wyposażenie pojazdu w światło pozycyjne z tyłu, które powinno być widoczne w nocy z odległości przynajmniej 150 m i jedno światło odblaskowe czerwone o kształcie innym niż trójkąt.

    2. Rowerzysta jest zobowiązany, poruszając się po drodze publicznej, do włączenia oświetlenia roweru, zgodnie z obowiązującymi przepisami, czyli w warunkach ograniczonej oraz w okresie od 1 października do końca lutego ( Art.30 „Prawo o ruchu drogowym”).

    3. Uczestnictwo w wycieczce jest dobrowolne i następuje poprzez wcześniejsze zgłoszenie organizatorowi wycieczki chęci udziału. Należy dostarczyć organizatorowi ważną legitymację szkolną oraz podpisaną przez rodzica lub prawnego opiekuna zgodę na udział w wycieczce.

    4. Uczestnikami wycieczki mogą być tylko te osoby, które: zostały wpisane na listę uczestników, potwierdziły znajomość regulaminu wycieczki.

    5. Każdy uczestnik wycieczki rowerowej jest zobowiązany jest do posiadania i korzystania z kamizelki odblaskowej.

     

    VII. OBOWIĄZKI UCZESTNIKÓW WYCIECZEK ROWEROWYCH

    Uczestnik wycieczki powinien:

    1. Przestrzegać regulaminu wycieczki.

    2. Posiadać dokument tożsamości tj. legitymację szkolną oraz kartę rowerową.

    3. Zachować szczególną ostrożność i bezwzględnie przestrzegać przepisy o ruchu drogowym na drogach publicznych oraz na szlakach turystycznych.

    4. Przestrzegać zasady (przepisu) dotyczącej ilości i odległości między rowerzystami w grupie, tj. maksymalnie 15 osób przemieszczających się po drodze, w odległości jeden

    od drugiego minimum 5 metrów (w przypadku zjazdu o dużym pochyleniu odległość należy odległość zwiększyć). W przypadku uczestnictwa dwóch grup rowerzystów odległość musi wynosić min. 200 metrów.

    5. Zwracać uwagę na sygnały dźwiękowe pilotów grupy rowerzystów, posługujących się gwizdkiem, ostrzegających przed zbliżającymi pojazdami oraz sygnalizujących (ręką lub chorągiewką) zmianę kierunku jazdy.

    6. Jechać rowerem spokojnie, bezpiecznie i w szyku.

    7. Sygnalizować manewry wyprzedzania, omijania i skręcania.

    8. Dostosować prędkość roweru do istniejących warunków pogodowych.

    9. Nie tarasować drogi podczas planowanego postoju, który zawsze powinien być wyznaczony w bezpiecznym miejscu- poza jezdnią .

    10. Zgłaszać pilotom wycieczki brak możliwości kontynuowania jazdy z powodu awarii pojazdu lub innej przyczyny, np. złego samopoczucia. Ewentualną naprawę pojazdu należy dokonywać w bezpiecznym miejscu przy udziale drugiej osoby. Miejsce naprawy pojazdu należy oznaczyć trójkątem ostrzegawczym.

    11. Zadbać o właściwy serwis swojego pojazdu, tj. zabrać zapasową dętkę lub zestaw do jej naprawy oraz odpowiednie narzędzia do ewentualnej naprawy roweru.

    12. Zgłaszać opiekunom (pilotom) uzasadnioną potrzebę oddalenia się lub opuszczenia grupy wycieczkowej.

    13. Przestrzegać zasad ochrony naturalnego środowiska.

    14. Przestrzegać podstawowych zasad savoir-vivre, przede wszystkim w zakresie punktualności uzgodnionych wcześniej spotkań, powrotów z trasy i innych zachowań ułatwiających sprawne i bezpieczne podróże rowerowe oraz spacery i marsze

    15. Dbać o wizerunek Szkoły Podstawowej nr 23, w tym Szkolnego Koła Turystyki Rowerowej. Być solidarny, lojalny i pomocny w relacji do współuczestników wycieczki.

     

    VIII. OBOWIĄZKI ORGANIZATORA

    Organizator powinien:

    1. Zaplanować i przygotować (mapki i program) odpowiednią trasę wycieczki pod względem możliwości fizycznych, atrakcyjności i bezpieczeństwa uczestników.

    2. Powiadomić uczestników o programie wycieczki.

    3. Zapewnić właściwą organizację przebiegu wycieczki, tj. omówić trasę i występujące na niej zagrożenia, wyznaczyć pilotów grup, którzy są odpowiedzialni za tempo jazdy dostosowane do możliwości uczestników i terenowych warunków trasy, określić sposoby wzajemnej komunikacji, wyznaczyć osoby odpowiedzialne za apteczkę pierwszej pomocy i obsługę techniczną pojazdów rowerowych (w razie potrzeby, np. w przypadku awarii roweru uczestnika). Poinformować uczestników o miejscu początku i końca wycieczki oraz orientacyjnie określić czas powrotu. Zobowiązać wszystkich uczestników do potwierdzenia w formie podpisu, że zapoznali się z warunkami uczestnictwa w realizowanym programie. Zobowiązać do dostarczenia zgody rodzica lub opiekuna prawnego ucznia na udział w wycieczce.

    4. Wezwać służby ratunkowe w przypadku zdarzenia wymagającego udzielania pomocy medycznej. Organizuje pierwszą pomoc przedmedyczną i zabezpiecza miejsce zdarzenia.

    5. Zmienić trasę wycieczki w czasie jej trwania, jeżeli nastąpiła gwałtowna, niekorzystna zmiana pogody lub w sytuacji mającej wpływ na bezpieczeństwo uczestników.

    6. Ubiegać się o dofinansowanie programów wycieczek, które może wynikać np. z opracowanych programów realizacji zadań oferowanych przez organy administracji publicznej.

    7. Uczestniczyć w szkoleniach efektem których będzie zwiększenie bezpieczeństwa uczestników organizowanych wycieczek oraz doskonalenie umiejętności organizacji wypoczynku i rekreacji.

    8. Powiadomić uczestników, że Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody osobowe, rzeczowe i majątkowe, które wystąpią przed, w trakcie lub po wycieczce. Organizator nie bierze żadnej odpowiedzialności za ewentualne kolizje lub wypadki spowodowane przez uczestników wycieczki, wynikające z nieprzestrzegania przepisów drogowych i Regulaminu. Wszyscy członkowie Szkolnego Koła Turystyki Rowerowej są ubezpieczeni od nieszczęśliwych wypadków(NW).

    9. Odwołać (powiadomienie telefoniczne) zaplanowaną wycieczkę dniu jej realizacji z powodu nie sprzyjającej pogody lub innych przyczyn losowych np. choroby.

    10. Powiadomić uczestników, że w przypadku uszkodzenia roweru do stopnia uniemożliwiającego kontynuację jazdy mogą liczyć na pomoc koleżeńską.

    11. Poinformować uczestników, że w przypadku niedostosowania się do zasad określonych w regulaminie Organizator ma prawo usunąć daną osobę z programu wycieczki.

     

    IX. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

    1. Niniejszy Regulamin obowiązuje w planowej działalności Szkolnego Koła Turystyki Rowerowej

    2. W przypadku organizacji wycieczek, w których transport uczestników będzie realizowany koleją, autokarem lub pojazdem samochodowym wszystkie elementy Regulaminu są zasadne, oprócz przepisów związanych z prowadzeniem pojazdu lub środka transportowego.

    3. Organizator wycieczki ma prawo do publikacji wizerunków (zdjęcia fotograficzne i filmy) uczestników, jako grupy, w relacjach multimedialnych, zamieszczonych w lokalnych mediach oraz materiałach promocyjnych Szkolnego Koła Turystyki Rowerowej

    5. Uczestnicy biorą udział w wycieczce na własną odpowiedzialność.

    6. Podczas realizacji programu każdej wycieczki, zwłaszcza po drogach publicznych i trasach rowerowych obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania napojów alkoholowych.

    8. Nieznajomość regulaminu nie zwalnia uczestników od jego przestrzegania oraz odpowiedzialności za skutki swoich działań.

     

    ZALECENIA:

    1. Uczestnicy wycieczek powinni odpowiednio się przygotować pod względem: ubioru i obuwia, zabrać zażywane przez siebie lekarstwa oraz podstawowe środki higieny osobistej.

    2. Posiadaczom telefonów komórkowych zaleca się ich zabranie, które ułatwią ewentualną komunikację pomiędzy uczestnikami wycieczki a ich rodzicami/prawnymi opiekunami

    3. Zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt do uprawiania turystyki rowerowej

    4. Zastosować oryginalne elementy ozdabiające swój rower

     

    Regulamin opracowała: Izabela Pakuła,

    nauczyciel Wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 23 w Bytomiu

     

    Regulamin zatwierdzono na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w dniu 30.08.2016

     

    Aktualności

    Kontakt

    • Szkoła Podstawowa nr 23 w Bytomiu
      Bytom, ul. Stanisława Wojciechowskiego 6
    • 32 286-53-26

    Galeria zdjęć