Wtorek 07.05.2024

Sport w szkole

Liniowe przerzutki- archiwum

Ogólnopolski sukces SP23 !!!

W kwietniu 2015 roku grupa kilkunastu uczniów wraz z nauczycielem WF-Izabelą Pakułą stworzyła grę sportową pn "Liniowe przerzutki". Gra została doceniona przez organizatora i w ogólnopolskim konkursie otrzymaliśmy WYRÓŻNIENIE, Ogranizatorem konkursu "Wymyśl sportową grę z klasą" było Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

Trochę wspomnień....

Przygotowanie gry kosztowało nas wiele energii. Po wielu dniach spędzonych na testach naszej gry wreszcie się udało. Nasza gra ujrzała światło dzienne. Zapraszamy do obejrzenia promującego naszą grę!

REGULAMIN GRY W „LINIOWE PRZERZUTKI”

BOISKO

1. W grze wykorzystujemy boisko do siatkówki.
    2. Po obu stronach boiska, przy linii końcowej kładziemy 3 materace tak, by utworzyły długi prostokąt.
    3. 1 metr przed materacami układamy pachołki- dzięki nim wyraźnie będzie zaznaczona strefa linii obrony

ZESPOŁY

1. Ilość drużyn: 2
    2. Ilość graczy: 6-8 w jednej drużynie.
    3. Zespół dzielimy na pół tak, by część grupy tworzyła linię ataku, a druga część linię obrony.
    4. Linia ataku znajduje się między linią środkową boiska a tzw. linią 3-go metra (drugą linią w siatkówce).
    5. Linia obrony znajduje się w strefie od linii 3-go metra do linii pachołków.

ZASADY GRY

1. Gra na punkty, lub na czas (w zależności od ustaleń)
    2. W grze chodzi o to, by tak przerzucić piłkę nad linią obrony rywala, by trafić w materac, a tym samym zdobyć punkt.
    3. Jeśli zawodnik linii ataku wykona celną przerzutkę na materac, drużyna zdobywa 1 punkt.
    4. Grę rozpoczynają zawsze zawodnicy obrony.
    5. Od momentu pierwszego podania drużyna może wykonać maksymalnie 5 podań do siebie
      (tzw. przerzutek)
    6. Ostatnia przerzutka musi być wykonana w stronę materaca przeciwnika.
    7. Akcję rozpoczyna zawodnik z linii obrony, natomiast akcję zawsze kończy zawodnik ataku.
    8. Po zdobyciu punktu grę wznawia drużyna przeciwna (z linii obrony).
    9. Grę wznawia drużyna przeciwna również wtedy, gdy atakujący wykonają nieudaną próbę zdobycia punktu (nie trafią w materac).
    10. Po zdobyciu punktu następuje zmiana pozycji przez obie drużyny. Zawodnicy z linii ataku są teraz zawodnikami obrony, a zawodnicy z linii obrony wbiegają na miejsce linii ataku.

BŁĘDY W GRZE

1. Wykonanie ostatniej przerzutki w stronę materaca przez zawodnika z linii obrony
    2. Rozpoczęcie akcji przez zawodnika z linii ataku
    3. Przekroczenie przez obronę linii, którą wyznaczają pachołki
    4. Wykonanie więcej niż 5 podań w obrębie linii: obrona-atak
    5. Wykonanie odbicia (takiego jak w siatkówce) zamiast rzutu
    6. Wyjście piłki na aut czyli poza linię boczną boisk

W przypadku błędu grę wznawia drużyna przeciwna z linii obrony.

O naszym sukcesie można było przeczytać w kolajnych mediach
    (kliknij w logo aby przeczytać informację)